. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
Facebook'ta birileri sizin sayfanızdan yüzlerce grup mu beğeniyor?

Paylaşayım
#1212 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 5 Ağustos 2012 Pazar, 18.35

20-30 tane kişi, site vb. Facebook grubu beğenmişliğiniz var ama bir anda başka gruplar da beğenmeye başlıyorsunuz isteğiniz dışında. "Aman tanrım, ne yapmalıyım?" Anlatıcam şimdi :P

Önce mevzunun detayına inelim. Neden gruplar beğeniliyor? Olay tamamen kompleksle, egoyla alakalı. Mesela web siteniz var ve Facebook'ta beğenenler bölümü koydunuz kenarına köşesine. Bende de var hani :) Ama beğenen sayısı fazla değil, 20, bilemedin 30! "Nasıl beğendirebilirim, nasıl beğendirebilirim, bi üçyüz beşyüz kişi olsa daha da çok beğenen olur, alır yürürüm sonra" diye düşünüyorsunuz. Google'da bir araştırma yapıyorsunuz ve bu işi yapan insanlar olduğunu görüyorsunuz. Çoğunlukla bunun karşılığında ücret alıyorlar ama almayanlar da var. Bunları buldunuz di mi. Peki sistem nasıl işliyor?

Her biri birbirinden farklı olan bu sistemler genelde tek bir mantığa dayanıyor:

- Size gösterilen uygulamaya izin verin.
- Facebook grubunuzu gösterin.
- O uygulamaya dahil olan yüz binlerce kişi sizin grubunuzu beğenmeye başlasın.
- Sizin Facebook hesabınız da diğer siteleri beğenmeye başlasın.
- Sisteme sonradan dahil olan tüm diğer grupları de beğenin (Uygulama sizin isteğiniz dışında yapıyor tabi bunu)
- Yeni dahil olanlar da sizin grubunuzu beğensin.

İşte benim sitemi beğenen 100 küsür kişi varken "Sınıftan atıl bize katıl" türü grupların beğenisinin 300 binlerde olmasının nedeni bu. Yeri gelmişken söyleyeyim, sitemi beğenirseniz de fena olmaz hani :))

Herneyse. Peki sizin grubunuz yok veya var ama bu mevzuya bulaşmadınız. O zaman nasıl oluyor? Onu da şöyle anlatayım: Bu işi yapan sonuçta bir Facebook uygulaması. Bu uygulamaları herhangi bir şekilde, ne olduğunu bilmeden, yanlışlıkla Facebook hesabınıza dahil etmiş olabilirsiniz. Hatta bu, Facebook hesabınızı erişime açtığınız herhangi bir oyun uygulaması da olabilir. Hatta hatta sitelere üye olurken geniş geniş form doldurmak yerine "Facebook hesabım ile bağlan!" linkini kullanmanız bile bu sonucu doğurabilir, zira bu da bir uygulamaya Facebook hesabınızı açmanız anlamına geliyor. Kısacası "Bu uygulama şunlara erişim hakkı istiyor" vb. uyarılar gördüğünüz durumlarda, uygulamaya güvenmiyorsanız, biraz uzak durmakta fayda var.

"Ha tamam bundan sonra öyle yaparım ama şimdi ne yapmam gerekiyor, bana onu söylesene be adam" diyen arkadaşların paragrafındayız şimdi. Yapmanız gereken Facebook uygulamalarınıza gidip güvenmediklerinizi silmek. Ancak silindiklerini anlayabilen uygulamaların, kendini sizden habersiz kabul ettirmiş ek uygulamaları siz onu sildiğinizde tekrar kendini ekleyebilir. Çünkü uygulamaların bunu yapma hakları da olabiliyor. Zararsız sanılan bir oyun da bunu yapabiliyor. Uygulamalarınızdan (Fotoğraflar, bağlantılar, notlar, dürtmeler vb. ana Facebook uygulamaları hariç) bir bir kurtulun, sayfayı yenileyin, "Facebook hesabımla bağlan" sitelerinden çıkış yapın, tekrar uygulamalarınıza bakın. Eklenen başka birşey yoksa kurtuldunuz.

Ama hala birşeyler eklenmeye devam mı ediyor. O zaman virüs programınızı güncelleyin ve virüs arayın. Facebook'tan çıkın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Facebook şifrenizi ve kaydolduğunuz e-posta şifrenizi daha karmaşık hale getirin zira (bunu engelleyen binlerce yönteme rağmen yine de keyloggerlarla, yani klavyeden yazdıklarınızı izleyip karşı tarafa gönderen programlarla vb) e-postanızı çözmüşlerse Facebook üzerinden "Şifremi unuttum" yapıp e-postanızdan yeni şifrenizi almaları işten bile değil. "Bunu elle bile yapmıyorlar, programlar yapıyor" desem bilmem bana inanır mısınız?

Kısacası önce e-posta, sonra Facebook şifreleri değiştiriliyor bir bir. Hatta çok paranoyaksanız e-postanızın şifresini unuttuğunuzda yeni şifrenizin gönderileceği e-postanızın da şifresini değiştirin, daha karmaşık hale getirin. Bir yerine noktalama işareti, aralıklarla rakam ve büyük-küçük harfler yeterli olacaktır. Problemli olabileceğinizi düşündüğünüz uygulamalarınızdan kurtulun. Ki bana kalırsa Mynet, Dailymotion, Milliyet vb. sitelerin hangi haberleri okuduğunuz, hangi videoları izlediğinizi kaydeden ve Facebook'ta yayınlayan uygulamalarından bile kurtulun. Çoğunuzda var, görüyorum :)

Tüm bunlardan sonra yapmanız gereken, o beğenilen siteleri silmek olacak, ki uzun bir iş. Unutmayın, Ctrl ile birlikte tıkladığınız Facebook grupları yeni sekmede açılır. Ramine güvenen arkadaşlar 20-30'arlı gruplar halinde beğeni sitelerini açabilirler. "Beğenmekten vazgeç"e tıkladıktan sonra da Ctrl-W ile grup sayfasını kapatabilirsiniz. Kolay gelsin.
« Sonraki               
Eşini korkutan eleman!
               Önceki »
Erkek/kız kavgası


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3276   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ421   
  • VİDEOLAR796   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ119   
  • OYUNLAR114   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR309   
  • İLGİNÇ BUNLAR289   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ242   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .