. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
I'll be there for you: Friends

Paylaşayım
#193 | SİNEMA-DİZİ | 23 Kasım 2010 Salı, 14.53

İlk blogumdan - 28 Ağustos 2006 Pazartesi, 21.49

Friends'in müziğinin nakaratının başı böyleydi. Bu aralar Lost'tur, Prison Break'tır, The 4400'dür vb. bi ton diziye takılmış olsam da Friends'in yeri bambaşka. Öyle ki, bi süre önce Lost için "izlediğim en iyi dizi" dediğim için kendimden utanıyorum, zira Friends gerek oyuncuları, gerek sevimliliği ve zeki esprileri ve hiç beklenilmeyen anlarda beklenmeyen oyuncuları konuk etmesi, beklenmeyen mekanlara gerçekten gidilmesi, ciddi anlamda hüzünlendirmesi ve çok ciddi anlamda güldürmesi ile çoktan benim en sevdiğim dizi olmuş bile. Ki öylesi gelmedi bi daha, gelmeyecek de sanırım. Neydi o çocuğun adı, sarışın bi çocuk, manken olmak istiyodu, onla bi film takası sırasında Friends'i kafama sokmuş, ilk 3 sezonu edinen ben, izleyip bitirdikten sonra geri kalanını da alelacele edinmiş ve uzun bir süre boyunca izlemiştim. 9-10 sezon civarında olacak. O arkadaşa da şimdi teşekkür ediyorum.

Chandler Bing, Joey Tribbiani, Ross Geller, Monica Geller, Pheobe Buffay ve Rachel Greene. Dizideki isimlerini ve soyadlarını bi çırpıda hatırladım bile. Lost içinse o kadar iddialı olamayacağım. 10 sene bi dizi nasıl sürer? Arkadaşlık kavramının bambaşka bişey olduğunu öğretmişti bu dizi bana. Daha doğrusu bize öğretilmek istenenden bambaşka bişey olduğunu. Ha bunu birilerine söyleyince "Hadi len"le karşılaşılabiliyor, o ayrı ama adım gibi eminim ki arkadaşlık kavramı tam tamına Friends'teki gibi. Burda uzun uzun anlatmaktansa merak edenlerin oturup o 10 sezonu da izlemeleri taraftarıyım. Çünkü izlemeyenin hayatında aslında farkında olmadığı o kadar büyük bi eksik var ki. Ancak izlenip de o eksik tamamlandıktan sonra farkına varılabilecek bi eksik, hiç abartmıyorum. Hayat hakkında onlarca şeyi öğrendiğim ve gülmekten yerlere düştüğüm, üzüldüğümde ağlamama ramak kalan (evet ben) yegane dizi Friends'i bi anmak istedim bugün sadece. Çünkü Friends'ten aldığım belki de en büyük öğretinin bu civarlarda geçerli olmadığını öğrendim. Biraz araştırma ve deneme-yanılmadan sonra, hakkaten şöyle bi durup objektif bakınca bile "İyi ki Friends izlemişim, iyi ki bunun farkına varmışım" dedim. Matrix'i hatırlayalım, dışına çıkana kadar bilmiyordu Neo öyle bişey olduğunu. Uzun uzun açıklamayacağım ne olduğunu ama etrafımızı saran bişeyler var, bazılarından kurtulduk, bazılarından ise kurtulduğumuzu sandık, ancak hala sarmalamış durumdalar bizi, biz ise gerçeğin öyle olduğuna hiç şüphe etmeden bakıyoruz. Norm, gelenek, görenek, toplum yapısı, sosyal yaşam, medya vb. öyle gösteriyor. Mutluyum bi tabudan kurtulduğum için, üzgünüm çevremdeki diğer insanlar kurtulamadığı için ve biliyorum, binlerce mikrop var içimde, doğru kombinasyonlar bir araya geldiğinde bir bir elenecekler içimden.

"I have a dream" diye başlamış 1963'te, bundan 43 yıl önce bugün, Martin Luther KING, 300 bin kişinin katıldığı tarihi konuşmasında. Ben de hem King'i anmak ve derdimi tam anlatabilmek için öyle devam ediyorum: Bir hayalim var, bi gün insanlar şu kendilerini saran saçmasapan "değer"lerden kurtulacaklar ve denize atılan bir taşın oluşturduğu halkalar gibi dalga dalga yayılacak özgürlük.

"Laf nerdeydi, nereye geldi" diyecekler mutlaka olacaktır ama demek istediklerim tam olarak buydu. Bi dizinin hayatıma getirdikleri bunlar. Kafayı falan -bi nebze de olsa- üşütmedim, merak edilmeye :) Zaten böyle düşünenlerin beni anlamasını beklemiyorum. Ufak bi kıvılcım olur belki, diziyi bi yerden bulur izlersiniz; o zaman bu yazıda ne demek istediğim anlaşılacak. Ha dizi mi sadece? Hayır. Dizi bana ufak bi fikir verdi ve başka şeylerin de yardımıyla bişeyleri anlamamı sağladı. Bu bugün dizi olur, yarın kitap olur, diğer gün bi rüya. Benim için dizi oldu sadece.

« Sonraki               
Bi dönem
               Önceki »
"Tansaş kapandı" muhabbeti bitsin artık


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3275   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ421   
  • VİDEOLAR795   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ119   
  • OYUNLAR114   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR309   
  • İLGİNÇ BUNLAR289   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ242   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .