. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
BlackThorne: 17 yıl öncesinden ama hala keyifli bir oyun

Paylaşayım
#532 | OYUNLAR | 11 Mayıs 2011 Çarşamba, 12.22

Oyunu oynamak için öncelikle Dosbox lazım. Dosbox'ı anlattığım yazım için de yeni sayfada açılacak olan şu linki bi tıklamak lazım. Problemsiz oynayabilmek için de Dosbox ayarlarından [cpu] bölümündeki cycles=auto yerine cycles=20000 yazmak lazım. Ondan sonra oyunumuzu oynamaya başlayabiliriz. Blackthorne, başlıkta da yazdığım gibi hala keyif verebilen oyunlardan biri. Çocukken kral babası öldürülen adamımız, sarayın büyücüsü tarafından başka bir yere ışınlanır. Büyüdükten sonra ülkeyi ele geçiren Salrac'tan geri krallığını almak için harekete geçer. Önce "practice" bölümünü oynarsanız olayı kabaca anlarsınız. S silah çıkarır. D koşmaya yarar. Space ise hoplar zıplar, silah çıkarmışsak ateş eder. Geriye ateş etmemiz gereken birkaç durum olabilir, onlarda da D'yi kullanabiliriz. Etraftaki insanlarla konuşup onlardan sağlık zımbırtısı, levitator (yüksek alanlara ulaşmamızı sağlıyor), köprü anahtarı (anahtardan çok kırmızı pırlantaya benziyor), normal anahtarlar, bombalar vb. edinebiliyoruz. Öldürdüğümüz düşmanlardan da tabi. Yön tuşları da hareketlerimizi sağlıyor. Yukarı tuşuna bastığımızda adamımız tutunup yukarı çıkacak birşey varsa çıkıyor, anahtar kullanmamız gerekiyorsa kullanıyor, yoksa saklanıyor. Ekranın en sağında gördüğünüz bölüm ise elimizdekiler. Orada seçili olan anahtarlar haricindeki eşyaları ise E tuşuyla kullanabiliyoruz. Seçimi ise numpadden 1 ve 7 tuşlarıyla yapabiliyoruz. Onun dışında söyleyecek başka birşey yok aslında. Oynadıkça zaten gelişiyor oyun kafanızda. Söyleyecek aslında bişey daha var. Günümüz 3D oyunlarının çoğundan daha fazla "ruhu" olduğunu hissedeceğiniz oyunu deneyin mutlaka.

Yapımcısı ise Warcraft'ın yapımcısı Blizzard Entertainment. O zamanlar da gayet kalite işler çıkarıyorlardı. Beni tekrar başına 10 gün bağlayan oyun, vur, ilerle tarzında aslında. Ekran ekran altta da görebileceğiniz gibi. Bi bölümü geçtikten sonra verilen şifreyi bi yere not edin (oyundan çıkınca da yazıyor tepede), ve tekrar döndüğünüzde kaldığınız bölümün başından devam edin. Vur, ilerle tarzında dedim ama biraz da kafa çalıştırmayı gerektiriyor, belki bir adventure oyunu kadar onu ona vereyim, bunu burdan alayım şeklinde uğraşmayacaksınız ama son bölümlere doğru biraz daha kafa çalıştırma ve düşman öldürme taktikleri geliştirme gerektirebiliyor. Kendiliğinden olacak bişey bu da çoğunlukla. İkincisi çıkmamış kalite oyunlardan BlackThorne'da yönettiğimiz adam ise Flashback, Another World ve birkaç benzer oyundaki Conrad'la çok benzer bir yapıya sahip kahverengi deri ceketi olmasa da :) Videoda ilk iki bölüm mevcut bir fikir edinmeniz için. İyi oyunlar.


« Sonraki               
Google Chome hayranlığı sınır tanımıyor
               Önceki »
Bir Vodafone reklamı: Özgürce Yaşa


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3267   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ420   
  • VİDEOLAR792   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ119   
  • OYUNLAR114   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR306   
  • İLGİNÇ BUNLAR289   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ241   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .