. . . . . . . . . .

Gtar: iPhone göstersin, biz çalalım

Paylaşayım
#1076 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 2 Haziran 2012 Cumartesi, 22.21

Telefonu Gtar ürününün ilgili yerine yerleştirdikten sonra çalmak istediğimiz şarkıyı seçiyoruz ve bize nasıl çalınacağını gitarın klavyesi üzerinde gerçek zamanlı olarak gösteriyor. Yok gösterileni değil de kendi kendimize birşeyler çalmak istiyorsak ona göre ayarlıyor ve öyle çalıyoruz. Hatta çaldığımızı kaydediyoruz. Biraz bilmek gerekiyor yalnız gitar çalmayı gördüğüm kadarıyla :) Sadece iPhone için olması rahatsız edici tabi ama tüm akıllı telefonlar için olan versiyonları da gelecektir mutlaka.

"Teknoloji nereye gidiyor?" diye düşünen var mı acaba bunu gördükten sonra. Yok, düşünmeyin. Çok daha "Yok artık" diyeceğiniz ürünler de var, ara ara tanıtacağım burada.


İlk 3D insan yüz animasyonu

Paylaşayım
#1048 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 22 Mayıs 2012 Salı, 17.23

1974 yılında 3D yüz animasyonlarının yapıldığına inanabilir miydiniz? Ağız ve göz hareketlerine kadar hem de. Eminim 38 yıl öncesinin animasyonundan kimse bir Shrek veya ne bileyim, animasyon olan Resident Evil detayı beklemiyordur ama yine de bu kadar gerçekçi olabileceğini ben beklemiyordum.


Emart gölge QR kodu: "Gavur yapıyor arkadaş" dememek elde değil

Paylaşayım
#1040 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 18 Mayıs 2012 Cuma, 23.47

Emart isimli firma, öğle yemeği zamanında, öğlen 12.00 ila 13.00 arasında satışlarının çok düştüğünü farkeder ve bu saatte satışları nasıl yükseltebileceklerini düşünmeye başlarlar. Amaç, o saatlerde insanları marketlerine çekmektir. Ve çözüm bulunur. Güneşin geldiği yöne ve şekle göre marketin bir tarafında duracak olan ve tam 12.00'de gölgeli QR kodu oluşturan sistem icat edilir. Adına da "Güneşli satışlar" adı verilir. QR kodunu cep telefonlarına okutturan insanlar, firmanın öğle satışları web sitesine otomatik olarak yönlendiriliyor ve 12 dolarlık özel indirim kuponlarının da dahil olduğu özel hediyelere de sahip oluyorlardır. Ayrıca öğle satışlarından aldıkları da anında evlerine gönderiliyordur. Tebrik edilmez mi bu hareket :) Zira yüzde 25 yükselmiştir öğlen saati satışları ve 12 bin üzerinde kupon satılmıştır.


İlk animasyonlar ve ilk 3D animasyonlar

Paylaşayım
#1025 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 13 Mayıs 2012 Pazar, 10.50

1971'de bilgisayarla animasyon ve 3D animasyon ve kare kare animasyonlar yapan abilerimiz. Kutudan mouselar, siyah beyaz monitörler, Elvis Presley modeli abiler :) Şimdinin 3D Studio Max'leri, Adobe After Effects'leri ve hatta Ice Age'leri bunlar sayesinde var yüksek ihtimalle.


Gerçek Transformers'ın ilk adımları

Paylaşayım
#984 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 24 Nisan 2012 Salı, 11.29


CryEngine 3 tanıtımı yapıldı: Yok daha neler

Paylaşayım
#972 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 20 Nisan 2012 Cuma, 13.13

Ekranda görebileceğimiz en hayvani, en gerçekçi 3D gösterim olmamış da ne olmuş? Özellikle insan yüzü, okyanus ve şelale gösterimlerine bayıldım.


Google+'nın yeni yüzü...

Paylaşayım
#960 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 17 Nisan 2012 Salı, 00.14

Son günlerde Facebook'a karşı daha yüksek değerlerde seyreden Google+, bu hamleyi zamanında kullanmayı başarıyor ve Google+'ya yeni yüzünü kazandırıyor. Önceki haline ve Facebook'a oranla daha sade ve hareketli, renkli olduğu gözlenen Google+, Facebook'un yerini alacak mı bilinmez ama bu, sosyal medya kullanıcılarına yarıyor. Bana kalırsa, geçtiğimiz dönemde Instagram'ı 1 milyar dolara satın alma planları yapan Facebook'un başına büyükçe, kapatılmasını veya hisselerinin 5-10 dolarlara düşmesini sağlayacak birşey gelmediği takdirde ataklarına devam eder, zaten elinde bulunan kullanıcı kitlesinin yönetimini başarır. Google ise daha önce, Wuzz, Orkut vb. birkaç sosyal medya denemesi gibi Google+'yı da bir kenara koyar. Kullanıcılara yarasın diyorum ve bana pek de çekici gelmemekle birlikte Google+'nın yeni yüzü...


iPhone 5?

Paylaşayım
#951 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 14 Nisan 2012 Cumartesi, 13.29

CNET tarafından açıklanan son iddialara göre iPhone 5'te ilginç bir değişikliğe gidilebilir. Dış tasarımı baştan aşağı yenilenecek olan iPhone, daha kaygan bir yüzey ve daha geniş bir ekranla gelecek. Ağustos veya Eylül gibi piyasaya sürülmesi beklenen yeni iPhone'un fiyatı konusundaki söylentiler ise tam anlamıyla "uçuk"... Ram'i ise 1 gb... Tabi bunların tamamı söylentilerden ibaret. Ama beklentiler bu yönte. Şahsi beklentim de bu yönde. Hatta okuduklarımdan sonra beklentim, iPhone 5'in Samsung Galaxy S2 veya Samsung Note'a benzeyeceği yönünde tasarım olarak. Zira akıllı telefon piyasasına birbirinden güzel ürünlerle atılan Samsung ve HTC, son iPhone olan iPhone 4S'i çoktan arkasında bırakmıştı. Hatta 1 gb ramle geleceği öne sürülen iPhone'un aksine zaten bir çok akıllı telefon çoktan 1 gb ram ile piyasada ve iPhone 4'ün yarı fiyatına satışta. Market uygulamaları ile ise çoktan iPhone'u geride bırakmış durumdalar.

iPhone veya diğer Android işletim sistemli telefonlar arasındaki tartışmalar dönüyor uzun süredir. Ben o tartışmalara katılmıyorum, zira kararım iPhone yerine Samsung veya HTC'den yana her zaman. Daha net bir karar vermek gerekirse Samsung Note derim. Ancak fiyatının şu anda yeteri kadar uçuk olduğunu hesaba katacak olursak, HTC Evo 3D'dir. Diğer taraftan yeni iPhone'un dış tasarımının bu iki telefondan birine benzeyeceği çok açık, zira eski görünümüyle kullanıcısına birşey vermekten çok uzak kaldı. Note'un veya HTC'nin üst sınıf telefonlarının ve hatta tekrar kendine bir yer arayan Nokia'nın geniş geniş ekranlı telefonları dururken kullanıcı iPhone bakmayacaktır. iPhone ise ekranını büyütüp incelme yoluna gidecektir mutlaka. Bu da tartışmaları bitirip, Samsung ve HTC'nin karşısında ısrarla iPhone'u savunan arkadaşları üzecek, diğerlerini güldürecektir biraz, haksız mıyım :)

Yandex'ten ücretsiz Android arayüzü!

Paylaşayım
#904 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 28 Mart 2012 Çarşamba, 21.44

Önceki paylaştığım arayüzle arasında dağlar kadar fark olabilir şimdilik ama ücretsiz herşeyden önce :) Ayrıca ücretsiz arayüz paylaşımının ilerlemesi adına güzel bir başlangıç. Bu arada ürün öyle bi anda yapalım, Yandex duyulsun diye değil, bi süredir ücretli olarak satılan bi üründü, artık ücretsiz. Haberden okuduğum kadarıyla hiç fena bir arayüz gibi durmuyor, bi deneyelim bakalım :) Bu arada haber Techno Labs'ın.

Edit1: Yandex'in SBP Shell'i satın aldığı veya SBP Shell'i yazanların Yandex'e katıldığı gibi bir duyum var net olmamakla birlikte, zira arayüz, zamanında 24 lira civarında olan SBP Shell'in biraz değişik hali.

Edit2: Gerçekten mükemmel bir kabuk. Bu kadarını beklediğimi söyleyemem ama bi sonraki adımım TSF'dir zaten. Yalnız aynı zamanda bu kadar çok şarj yiyeceğini de tahmin etmemiştim. 10 dakikada yüzde 4 yedi. Zaten en iyi ihtimalle 1-2 gün giden telefonlarımızdan uzak mı tutalım? Ben bi süre kurcalamak istiyorum, sonra tekrar Sense'e dönüyorum şahsen. 4x=1000'den x=250 dakika içerisinde bataryadan eser kalmayacak :) Fotoğrafta gördüğünüz ekrana geldiğinizde bir alanda durdurup beklemeyi deneyin ama mutlaka. Özellikle Flickr, dünya saatleri, haberler ve hava durumları panelleri şiddetli öneri. Sonra karar verin silip silmeyeceğinize :)

Yandex, Android üzerinde çalışan akıllı telefon ve tablet sahiplerine, Yandex.Shell adlı yeni ve ücretsiz işletim sistemi arayüzünü sundu. Android işletim sistemli akıllı telefonlar için özel 3 boyutlu bir arayüz sağlayan Yandex.Shell, Yandex’in arama ve diğer servislerini de beraberinde getiriyor.

Yandex Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, "SPB Software tarafından geliştirilen ve çok popüler bir ürün olan Shell ücretli olduğu dönemde bile Android Market’te kendi kategorisinde en yüksek puanı almıştı. 2011 Kasım ayında Yandex bünyesine katılan SPB ekibiyle beraber Yandex’in servislerini Shell’e dahil edip, ürünü ücretsiz olarak sunma kararı aldık. Shell, cihazınızın arayüzünü tamamen değiştiren, güzel görünümlü, kullanıcı dostu bir ürün" diyor.

Yandex.Shell sayesinde kullanıcılar, cihazlarına birbirine 3 boyutlu olarak bağlı, istedikleri sayıda masaüstü paneli (desktop) kurabilecek, üzerine widget, uygulama ve dosyaları istedikleri gibi yerleştirebilecekler. Halihazırda kurulu olarak gelen Yandex.Haberler veya Yandex.Hava Durumu gibi servisler sayesinde, Yandex.Shell üzerinden dünyadaki gelişmeleri veya güncel hava durumu hakkında bilgiye ulaşılabilecek.

Yandex.Shell, Google Play üzerinden indirilebilir.

TSF Shell Pro: Android için başlatıcı/launcher/UI

Paylaşayım
#897 | BİLİM-TEKNOLOJİ | 26 Mart 2012 Pazartesi, 23.30

Android aygıtınız için süper bir giriş ekranı, ya da daha çok bilinen adıyla launcher veya user interfece. 3D olmasıyla bi kere herşeyden önce ağzımın suları aktı :) Firmanın ilk UI yazılımı ancak şu ana kadar gördüğüm en iyisi. Bataryayı su gibi içeceği kesin olan UI, piyasaya 16 dolar gibi bir ücretle sürülmüş durumda. Deneme sürümü, videoda göreceğiniz kadar çok şey vaadetmemekle birlikte can sıkıcı yanları da mevcut duyduğuma göre renk kullanımı vb. açılardan. Ama şiddetle denemek gerekiyor Pro'sunu :)

Bu arada teknoloji kategorisini açmış bulunmaktayız görüldüğü üzere.

  • TÜM KATEGORİLER3169   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ417   
  • VİDEOLAR776   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ114   
  • OYUNLAR112   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR254   
  • İLGİNÇ BUNLAR285   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ225   


  3 2 1


Serkan&Blog'a hoşgeldiniz!
Kişisel blog olarak tasarladığım sitemde ilgilendiğim türlü konularda yazılar, resimler, videolar ve hatta flash tasarımlar ve oyunlar bulabilirsiniz. Bununla birlikte girdilerin altında bulunan alanlara tıklayarak yapılan yorumları okuyabilir, yorum yapabilirsiniz.
Hakkımda daha fazla bilgi için tıklayın.Geçmişteki Günlerden...

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2018
  3 2 1
 
. . . . . . . . . .