. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
Finwick

Paylaşayım
#121 | OYUNLAR | 28 Ekim 2010 Perşembe, 13.24

Bikaç gün önce Platform The Game'i tanıtmıştım, şimdi de bi üst versiyonunu tanıtıyorum. Eğer Platform The Game'i oynamamışsanız önce onu oynamanız önerilir, zira Finwick, Platform'un taşıdığı çoğu öğeyi taşıdığı gibi başta görüntü ve müzik, devamında daha zor bölümler, ekstra araçlar vb. birçok yeni özelliğe de sahip. Platform The Game'den çok daha uzun olması da ekstrası. Ayrıca Platform'u oynamamışsanız da hemen oynayın zaten :) Görebileceğiniz en kalite Shockwave oyunlarından biridir, kaçmaması önerilir.

Başlamadan şunu belirtmekte fayda var ki, oyun, Platform gibi tamamı ücretsiz olan bir oyun değil, belli bir bölüme kadar (20-30 bölüm olması lazım) ücretsiz oynanabiliyor. Ama yine de keyif veriyor. Yalnız o bölümden sonra "Aha ilerde bunları bunları da oynayabileceksiniz para verirseniz" diye gösterdikleri grafikler de insanın ağzının suyunu akıtıyor :) O yüzden ya hiç oynamayın, ya 10 dolar mı ne bi ücreti var, onu ödeyin, temiz olsun. Paypal falan da kabul ediyor. Ücreti ödeyince ömür boyu oynanabiliyor oyun. Ya da şifresi falan filan bulunur mu bi taraftan bilmiyorum, araştırmadım. Çünkü Platform the Game gibi güzel bi oyunu ücretsiz sundular, Finwick de resimden görebileceğiniz üzere kaliteyi bi üste taşımış, emeklerinin karşılığını vermek istedim. Gerçi kredi kartı falan kullanan bi insan da değilim ama Paypal hesabı olan bi arkadaşımın bana olan ufak bi borcunun bi kısmını bu şekilde aldım diyebilirim. Sonra da öldürdüm zaten :P

- Hani oyun anlatıyodun sen?
- Ya bi dakka, anlatıyorum işte
- Yoo, yine geyiğe sarmışsın

Evet, direk tanıtıma geçelim bence de :) Platform'dan sonra dikkatimi çeken ilk şey rahat grafikler oldu. Çoğu ormanda geçen oyunun bir kısmı da şehirde, madende, yeraltı sularında ve son olarak yine ne olduğunu net bilemeyeceğimiz (belki de bilebileceğimiz :) ) garip, insan yaratımı olması ihtimali düşük olan (ya da belki değildir?) yerlerde geçiyor. Platform'a oranla karakterlere yeni bir özellik eklenmiş: Stomp. Havadayken aşağı tuşuna bastığınızda o hizada, dümdüz ve hızlı bir şekilde aşağı iniyor. İki tarafından resimdeki elektrik şeklinde kaçınmamız gereken şeyler olan yerlerden inerken kullanmak lazım. Stomp'la aşağı indiğinizde civardaki kutuların dağılması ve hatta sokak direklerinin devrilmesi gibi güzellikler de var. Bunları baştaki tek kişi olarak oynayacağınız birkaç bölümde bol bol test etme şansınız olacak. Gelelim hikayeye.

Kasabanın Finwick isimli delikanlısı, okullar tekrar açılana kadar yaz boyunca postacı olacak, böylece biraz para kazanacaktır. Ormanda bir ağaçta yaşayan Doktor Barker'a mektubunu götürmek üzere yola çıkar, yalnız ormanda garip hayvanlara rastlar. Aynı zamanda ormanda süregelen garipliklerin madenden kaynaklandığına inanan bi grup insan da madene girmiş ancak 4 gündür çıkamamışlardır. Bunu çözmek üzere ormanın derinliklerine doğru hareket eder. Bir yerden sonra ormandaki gariplikleri farkeden bir kız arkadaşı (Pentella) da kendisine katılacaktır.

Konudan sonra bir de değişikliklere değinmek lazım. Finwick, Platform'a oranla çok daha üzerinde uğraşılmış bir oyun söylediğim gibi. Birbirinin aynısı mekanlar yerine farklı farklı alanlarda geçen, birbirinden farklı öldürücü nesnelerin olduğu, ve Platform'da olmayan birkaç ekstra oyun içi garipliğinin olduğu bir oyun. Bunlara örnek olarak otomatik silahları verebiliriz. Tavanda asılı durup sizi gördüğünde ateş etmeye başlıyorlar, kaçmak gibi bi şans yok. Veya teleporterlar. Bir yerden başka bir yere milisaniyeler içinde geçebiliyorsunuz. Bunların nereden nereye götürdüğünü duvarlardaki çizgiler ile anlayabilirsiniz. Oyunun başlarında da kullandığınız, bir yerden bir yere Tarzan misali atlayabileceğiniz ipler de çok hoş yapılmış. Sağ-sol tuşlara bastıkça moment kuvvetiyle birlikte daha da hızlanan bu iplerin tasarımı oldukça gerçekçi olmuş. Oynadığınızda anlayacaksınız.

80 civarı bölümüyle ve ses efektleri ile müziği, karakterlerin konuşma tarzları ile bir web oyunu, havasına insanı bu kadar sokabilir. Kısacası oynayın. derim. Resme tıklıyoruz her zamanki gibi.


« Sonraki               
Yürü be koçum :)
               Önceki »
...


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3276   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ421   
  • VİDEOLAR796   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ119   
  • OYUNLAR114   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR309   
  • İLGİNÇ BUNLAR289   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ242   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .