. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
Eşit(siz)lik!

Paylaşayım
#230 | YAZILAR FALAN | 25 Kasım 2010 Perşembe, 12.10

İlk blogumdan - 14 Haziran 2007 Perşembe, 08.56
"Demokrasinin en tuhaf tarafı oylama sistemidir. Yani her seçmenin bir oy hakkı vardır ama hiçbir işe yaramamaktadır. Çünkü her insanın bir oy hakkı olması adaletsizlik. Adını yazmayı bilmeyenle yazıyı icat edenin eşit oy hakkı olması bütün düzensizliğin kaynağıdır. Bence sağlam bir bilgisayar ağıyla vatandaşların üretime katkısı, ödediği vergi tutarı, yaptığı hayırlı ve hayırsız iş sayısı öğrenilip belli bir katsayıyla çarpıldıktan sonra kişinin verebileceği oy sayısı hesaplanabilir.

Düşünsenize, iki yüz milyar vergi verenin de bir oy hakkı var, o tutardan fazla vergiyi kaçıranın da. Orman yakanın da bir oy hakkı var, ağaç dikenin de... Seçmenin durumu bu. Seçilenlerde de durum farklı değil. En fazlasından ilkokul bitirmiş olma şartı aranıyor, o kadar. Yani heykel yapan da seçilebilir, içine tüküren de! Memlekete katkı ne kadar fazlaysa oy hakkının da o kadar fazla olması gerekir. Varolan durum bence hukuka aykırıdır. Hatta anayasanın bir maddesine de aykırdır ama şu anda kaçıncı madde olduğunu hatırlamıyorum..."


Bana maille ulaşan bi yazı bu. Ne zamandır aklımda olan düşüncelere en yakın olanlar bunlar. Cem Yılmaz'ın yazdığı bir yazı olduğu iddia ediliyor mailde. Artık bilmiyorum. "Adını yazmayı bilmeyenle yazıyı icat edenin eşit oy hakkı olması bütün düzensizliğin kaynağıdır" bölümü aslında bütün benim demek istediğimi açıklıyor. O zaman da insanlar arası eşitsizlik zart zurt diye gelmeyin bana. Tamam herkes eşit haklara sahip olsun vs vs falan, benim de istediğim bu ama ülkedeki herkesin geleceğini belirleyen şu oylama sisteminde bu biraz garip olmuyo mu? Burada zaten biraz eşitsizlik olması gerekmiyo mu? Okumaktan, yazmaktan son anda haberi olmuş insan da oy kullanıyor, ki çoğu zaman onun bunun gazına geliyor çevremden gördüğüm kadarıyla. Üniversite mezunları da oy kullanıyor. E tamam, okuyamamış olması onun suçu olmayabilir, devletin suçudur, ama bu adam dünyaya diğeri kadar net bakamıyor sonuçta. Bırakılsın, o adamın çocuklarını, torunlarını yönetecek, onların eğitimleriyle ilgilenecek yöneticiler seçilirken bari biraz fark olsun.

Yazdıklarımı doğru bulmayanlar, demokrasiye aykırı bulanlar falan olacaktır mutlaka. Ama sonra da mutlaka şu "Adını yazmayı bilmeyenle yazıyı icat edenin eşit oy hakkı olması bütün düzensizliğin kaynağıdır" kısmına dönüp düşünecek olan arkadaşlar onlar aynı zamanda.

Tam ifade edemediğim bölümler için kusra bakılmaya, zira sabahın 8-9'unda anca bu kadar oluyo. Hazır yazıyı bulmuşken üstüne ekleyeyim dedim.

« Sonraki               
Birkaç link...
               Önceki »
Hostel Part II


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3249   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ419   
  • VİDEOLAR788   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ117   
  • OYUNLAR112   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR300   
  • İLGİNÇ BUNLAR289   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ238   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .