. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
Msn ve yabancılaşma

Paylaşayım
#232 | YAZILAR FALAN | 25 Kasım 2010 Perşembe, 12.10

İlk blogumdan - 20 Haziran 2007 Çarşamba, 00.32
Nası ciddi başlamışım yannız başlığa bak. Gören de ciddi ciddi böyle makale falan yazdığımı düşünecek :) Gerçi yazıyorum yazmaya, şimdi küçümsemenin manası yok ama öyle şişirmeden, ağdalı sözler kullanmadan, derdimi anlatıp çekildiğim için makale gibi olmuyo. Ne de olsa öyle bi fikir var insanların kafasında. Makale ağdalı olur, yazan adam konuyu bildiğini gösterir, o işi ondan iyi bilen yoktur falan filan. Bu konuya da böyle bi önsöz geçmiş olduk bu arada, bahsetmek istediğim asıl konuya geleyim.

Msn'de sohbet ettiğim çoğu arkadaşım gerçek değiller sanki. Yani reel hayatta görüştüğümde çok güzel muhabbet ettiğim, görüşmekten mutlu olduğum insanlar bana Msn'de o kadar da tanıdık gelmiyor. Monitör önüne, klavye başına oturmanın verdiği bi yabancılaşma mıdır bu, mimiklerin olmamasıyla mı alakalıdır, yoksa orada herkesin neredeyse gerçekten eşit olmasıyla alakalı bi durum mudur bilemiyorum. Çünkü reel hayatta kişiler aslında hiç de eşit değiller. Giyimleriyle, ses tonuyla, güzellikleri ve çirkinlikleriyle aslında bi farklılık var oturulup üzerine konuşulmasa da. Ortamda bariz bi şekilde diğerlerinden güzel bi hatun kişi aslında ortamdaki diğer hatunlara -ve hatta er kişilere- isteyerek veya istemeyerek baskı kurmuştur çoktan. Erkekler için de öyle. Kalın sesli bi erkeğin illa ki ortamda daha çok sözü geçer, dikkat edin. Ama ince sesli bi erkek, ortama bi t.şak oğlanı gerektiğinde önceliğe sahiptir. Anlatabiliyo muyum. Yani illa görüntü, ses de değil, yapılan hareketler falan filan hepsi dahil. Ama Msn'de sanki daha eşitlikçi bi ortam sağlanıyo gibi di mi. Anlatmak istediğimi anlatabildim umarım.

Çok sevdiğim, birlikteyken çok iyi zaman geçirdiğim ve birlikte zaman geçirmek için fırsat kolladığım bi arkadaşımla Msn'de konuşamıyoruz bile. Naber, nassın falan tarzı zoraki. Bi süre sonra karşılıklı şaka yollu da olsa laf sokma, küfretme vb. başlıyo. Başka bi arkadaşım acaip hırçın bi hale dönüşüyo, üste çıkmaya çalışıyo her türlü konuda ki öyle biri değil, biliyorum. Benimse çok ukala olduğumu söylüyolar chat ortamında. Kibirli, burnundan kıl aldırmayan ve ukala, tartışmaya açık hatta tartışmak için yer arayan... Olabilir, neden olmasın. Chat ortamında tanıştığım ve sonra da reel hayatta görüştüğüm arkadaşlar ise şunu itiraf ediyolar: "Abi sen hiç de chatteki gibi bi insan değilmişin ya..." Tonlamasından ve mimiklerinden anladığım kadarıyla daha sert mizaçlı ve evet, ukala bi insan bekliyolar ama böyle şeker gibi bi çocuk geliveriyo :D

Sonuç olarak benim bu konuda verdiğim karar; biraz daha dikkatli olmak, olabildiğince kendim olmak ve mümkünse smileylerle mimik boşluklarını doldurmak veya ufakça detaylı açıklamalara gitmek yer yer ve yine de msn'de sohbet etmekten zevk almadığım insanla sohbet etmemek, sınırlı tutmak şeklinde... "Şeklinde" kelimesi taa cümlenin en başına bakıldığında daha anlaşılır geliyo bu arada, uzun yazınca ambiansı kaçırmışım gibi geldi bi an :)

« Sonraki               
Türk Filmi repliği
               Önceki »
Birkaç link...


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3265   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ420   
  • VİDEOLAR791   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ118   
  • OYUNLAR114   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR306   
  • İLGİNÇ BUNLAR289   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ241   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .