. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
Soyağacı...

Paylaşayım
#247 | YAZILAR FALAN | 25 Kasım 2010 Perşembe, 12.12

İlk blogumdan - 27 Temmuz 2007 Cuma, 22.40
Geçen amcamlara gitmiştik ailecek. Amcam dolapları karıştırdı bi kağıtlar çıkardı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri'ne gitmiş 3-4 sene kadar önce, soyağacımızı çıkarmış. Taa dedemin dedesinin babasından başlıyo. Soyadı yok onlarda. 1800'lerde falan doğmuşlar. Öncesi yok, o kadarı var. Ama o arada yüzlerce kişi var tabi. Babamlar 8 kardeş mesela. Babamın amcası 8 kardeş. O onla evlenmiş, öbürü öbürüyle evlenmiş, onların çocukları olmuş, onlar başkalarıyla evlenmiş, onların da çocukları olmuş evlenmişler falan filan. Bi de 4'er 5'er gidiyo bu olan çocuklar :D O gün onları fotokopi çektirmiştik. Ben pcye yazdım o listeyi yukardan aşağıya. Soyağacı yapacam kendi kendime. Neyle yapsam neyle yapsam. Soyağacı programları falan buldum ama onlar bizim sülaleye yetersiz kalıyo. Çünkü bizim sülalede mesela dedemle dedemin abisi aynı aileden kız almışlar. Babaannem Nazife ile onun kardeşi Zeynep, dedemle dedemin abisine "varmış" mesela :) Sonra evlenip boşananlar var. Amcalarımdan birisi amcasının kızıyla evlenmiş mesela, sonra yengem ilk kızını doğururken vefat etmiş, sonra amcam da şimdiki yengemle evlenmiş. E babam desek o da annemden önce başka biriyle evlenip boşanmış. Sonra akraba evlilikleri falan var daha bissürü. Amcamın kızı amcamın oğluyla evlenmiş, babamın amcasının oğlu halasının kızıyla evlenmiş falan. Çocukları falan sağlıklı ama. Kan değerleri falan filan uğraşmışlar yani. Ama o programlar dediğim gibi benim sülaleme yetmiyo. Çok kurcaladım, 2-3 program indirip denedim, nanay. Onlarda mevzu sadece biri biriyle evlenecek. Çocukları olacak bikaç tane. Onlar da başka birileriyle evlenecek vs vs. şeklinde. Bi de Türk yapımı bi program indirdim Secere diye, isim bulmakta sıfır başarılı bi programcıymış arkadaş. O da saçma sapan bi program. Muhtarlıktaki Windows 3.1 programları gibi. İsim, soyad, ana adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi falan yazdırıyo herkes için tek tek. Ama aralarındaki bağı kurmak gibi bi olayı yok. Bana sorsa bu bunun neyi falan gibi, ben oluştursam ilişkileri, o da yok. O programdan kıllandım zaten acaip. Trojan falan barındırıyo olmasın. Geçen öyle Defne'ye bi bulaştıydı bişeyler bu tarz bi programdan, umarım bu değildir. Herneyse. Uzamış, paragraf lazım :)

En son Powerpoint'le kendim yapayım dedim. İsimleri yazayım dikdörtgenler içinde. Ondan ona ok çıkarayım, şundan böyle yapayım falan dedim. Hani teşkilat, kuruluş şeması falan tarzı gibi. Kağıdı da A3 ayarladım ama kağıtlara sığdıramadım. 3'üncü göbekte sınırları aşmıştı çoktan. Düşündüm taşındım, Windows Gezgini'nde durdum :) Tam aradığım şey. Alt alta sıralı liste, birine tıkladın mı alt listesi açılıyo falan. Onu da menu maker programları var web siteleri için, onlardan biriyle (Xara) hallettim. Şablon süper oldu :) Tüm isimler falan da tamam. Şekil şemalle uğraşılacak az biraz, sonra sülaleye haber salınacak şu şu adreste soyağacımız var falan diye, bilgisayarı olanlar bakacak, güzel bişey çünkü.

Tüm isimler tamam dedim ya az önce, aslında hepsi değil. Çünkü bugün öğrendiğim kadarıyla soyağaçlarına aileden kızlar dahil edilmiyor. Mesela amcamın 2 oğlu bi kızı varsa ve hepsi evlenmişse, oğlan olanların kimle evlendiği, çocukları falan filan tek tek yazıyo ama kızın evlendiği erkek ve çocukları falan dahil edilmiyo listeye. Çünkü o bizim sülaleden çıkmış başka sülaleye girmiş kabul ediliyo. E ben mesela amcamın kızının çocuklarını tanımak istiyorum. Halalarım için de durum aynı. Hala bizim sülalede doğuyo büyüyo, bi adamla evlenince onun sülalesinden oluyo, çocukları, çocuklarının çocukları falan filan yok. Tanımak istiyorum, bilmek istiyorum. Tanıyorum tanımasına da gerçi, ne bilim, bu yanlış geldi bana. Onları da toparlamak lazım, çocuklarını ve çocuklarının çocuklarını falan filan. 3 hala var bende. 3'er 4'er çocukları var bunların. Onların da birer ikişer var bildiğim kadarıyla. Kızları niye çıkarıyonuz ya siz. Mantıksız.

Bu arada bu soyağacı işiyle ilgilenirken hayat, varoluş vb. ile ilgili bazı ufak tefek notlar da belirdi kafamda. Ama anlatabileceğim bişeyler değil. Önerim, gidip sizin de böyle bişeyler içine girmeniz. Tee yıllar önce bi denemiştim soyağacı çıkarmayı büyük takvim yapraklarından birinin arkasına ama 20-30 kişiden sonra tıkanmıştık :) Telefonlar açıldı soruldu oralara buralara, bazıları bulundu, bazıları "galiba"da kaldı. İçimde bi ukteydi, yaptım :) Şu an webde, sayfa başlığı da Menu Maker ... diye gidiyo, onları bile kurcalamadım daha. Güzel oldu ama güzel :) Kendimlen gurur duyuyom :)

« Sonraki               
The Lost Room incelemesi
               Önceki »
Bu ne lan?


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3212   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ417   
  • VİDEOLAR779   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ116   
  • OYUNLAR112   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR284   
  • İLGİNÇ BUNLAR286   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ232   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .