. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
Venüs niye ters dönüyor?

Paylaşayım
#29 | YAZILAR FALAN | 1 Ağustos 2010 Pazar, 13.52

Eski yazılarım - 4 Nisan 2010 Pazar

İşten dönerken radyoda dinlediğim konuşmaca programından bişey öğrendim. Konuşmaca programı dediğim 2 saat boyunca 2-3 şarkı, araya kısa bi haber bülteni ve 3-4 dakikadan oluşan birkaç reklam kuşağı haricinde 2 kişinin konuşması, Aslı ve Hakan. Ankara Radyosu bu arada, TRT'nin. Ama o eski TRT Ankara Radyosu değil, TRT'nin sadece Ankara'ya yayın yapan kanalı, 105.6 diye geçiyor kendisi. Muhabbet gayet güzel. Bi çeşit Modern Sabahlar. Espriden ve sohbetten anlayan iki kişi konuşuyolar işte belli bi konu üzerine. Modern Sabahlar demişken, onların bu kanalda hafta içi akşam 6-8 arası olan programlarını dinlemek için açmıştım radyoyu. Beraber ve Solo Sohbetler olarak geçiyor. Ama Cumartesi haliyle, Aslı'yla Hakan'ı dinlemeye başladım (Aslı tamam da işalla diğer elemanın adı Hakan'dır :)). Yine Cumartesi'ye denk gelmesi şeklinde yine BvSS dinlemek için açıp da birkaç kereler daha denk gelmiştim, memnunum kendilerinden yani :)

Bugünkü programın konusu gezegenler, Marduk, Plüton'un camiadan ayrılması, Cern deneyi vb. Fizik, biyofizik vb. odaklı, araya "Kafadan bacaklı olsaydık noolurdu?" vb. şekillerde geyik giren, bi muhabbet. Yavaş sürüyorum ki programın bitişine denk getireyim diye eve girişi, çünkü sevdim :) Programı dinlerken öğrendim ki, Venüs diğer gezegenler saat yönünün tersine dönerken saat yönünde dönen tek gezegenmiş. Bizim güneş sisteminde yani. Herkes adam gibi kendi etrafındaki standart dönüşünü gerçekleştiriyo ama Venüs ısrarla onların tersine dönüyo... Yani programın geyiği değil bu, gerçek, yaptığım araştırmalar da bu yönde. Yani Google :) Konuyu ilk defa duydum, acaip de ilginç hakkaten. Yani şimdi konu "Ehehe kadınlar Venüs'ten diye boşa demiyolar"a getirilebilir çoğu kişi tarafından ama ben tercih etmiyorum :) Konunun kendisi yeterince ilginç. Ve nedeni hala net bi şekilde bulunamamış. Görebildiğim kadarıyla 3 teori diğerlerinden biraz daha öne çıkıyor.

1. Hakan'ın da en mantıklı gördüğü dış falso teorisi. Gezegen normal seyrinde dönerken hooooop bi başka gezegen, başka bişey, kuyruklu yıldız vb. gelip çarpıyor, yönünü değiştiriyor. Manyetik alan vb. de ona göre şekillenip Venüs artık diğer gezegenlerden ters dönmeye başlıyor.

2. Venüs güneş sistemimize göre ters dönen başıboş bi gezegenken bu civardan geçiyoken "Gez gez nereye kadar abi, aha ben şuraya yerleşeyim" diye düşünüp Merkür'le Mavi Gezegenimiz arasında bir yer buluyor kendine. Çekim falan filan derken bi yörüngeye oturuyor yani.

3. Tamamen Allah'ın işi... Bu teoriyi de savunan insanlar var evet, ciddiler. Amaç, Venüs'ün ters dönüyo olmasından hareketle "Abi Allah'ın işine bak" dedirtmek imiş. Yani Allah'ın o gezegeni ters diğerlerini düz döndürmesinin amacı. İlginç tabi benim tarafımda göründüğü kadarıyla böyle bi düşüncenin savunulması ama çeşitliliği kutsuyoruz her zaman, görüş görüştür.

Konuşmanın bi yerinde Hakan, kuyruklu yıldızın gelip Dünya'ya çarpmasından bahsedecekken Dünya yerine Türkiye diyince bi patladım ben :) Aslı da güldü ama o öyle bi geçiştirdi. Aha dedim işte, canlı yayın sunucuları kolay yetişmiyo demek ki öyle, tutacan kendini :D

Haftaya akşam 7-8 arasında tek saat yayınlanacak programda ise adını söylemedikleri bir çizerin konuk olma ihtimali varmış ilgilenen olursa. Çizerin Ankara'da yaşadığını söylediler ama kimliği konusunda çok bi bilgi vermediler henüz ihtimal dahilinde olduğu için. Hali hazırda bi dergide de çizmeye devam eden biriymiş. Ankara'da ikamet eden çizer olarak Faruk Bayraktar'ı tanıyorum ben bi, eskilerden kalma bi bilgi. O da en son bi gazetede bi süt markasıyla alakalı karikatürler çiziyodu her gün ayrı ayrı, hatırlamıyorum uzun süredir bi dergide çizdiğini. Fırat'ın çizeri falan mı acaba ya. Serkan Altuniğne ya da? Merak ettim.

Neyse. Teori 3 tane işte. Ben de olmayan fizik bilgimle kendimce ilk teoriyi kabul ediyorum :) Bu arada Venüs ters dönüyo, çünkü kadınlar Venüs'ten eehaaeaeheheh :/ :)

« Sonraki               
Ne kadar?
               Önceki »
Tilki düğünü...


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3131   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ417   
  • VİDEOLAR769   
  • MÜZİK245   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ109   
  • OYUNLAR112   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR235   
  • İLGİNÇ BUNLAR285   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ220   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2018
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .