. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
Ajax ilk benim (de) aklıma geldiydi!

Paylaşayım
#319 | YAZILAR FALAN | 29 Kasım 2010 Pazartesi, 11.35

İlk blogumdan - 5 Şubat 2008 Salı, 07.18
Sene 98, 10 sene önce, ilk web kasmaya başladığım günler... Frontpage, Dreamweaver falan yok o dönemler, Netscape'in tümleşik, Netscape Composer'ı var. Onunla kasıyoruz. Sonra Hakkı Öcal'ın HTML kitabı çıkıyor, onunla kasıyoruz bi dönem de. En çok ilgimi çeken şey frame/çerçeve kullanan sayfalardı. Uzun dönem frame'lerden vazgeçemedim. Ama frame yapısı sayfaları yapıştırıyodu, tüm ekranla birlikte kaydırılamıyodu falan, gıcık... Iframe çıktı geldi bigün, inline-frame, inline-skating gibi :) Sayfanın ortasına koyuyon bunu, sayfayla beraber iniyo çıkıyo falan, sayfa tek parça halinde. Menüden tıkladığımız butonun sonucunun iframe'in içinde açılmasını sağlayabiliyoruz, süper :) Iframe kasmaya başladığım dönemler de 2001 civarına falan denk gelir en fazla. Lan tamam, güzel, sayfayla birlikte inip çıkıyo güzel, çok büyük çığır açmıştı benim Html zamanlarıma ama sayfalardan birisi iframe (sayfa içi çerçeve) ayarladığım boyutlarından uzunsa bu sefer onun kendi içinde kaydırma çubuğu çıkıyo. Hadi scrolling=no yaptık, o da çözüm değil. Sayfa içindeki çerçevenin içeriği bi yerden sonra kesiliyo. Başka çözümü olmayan adam en uzun içeriğe göre iframe boyutunu ayarlar. Öyle yaptığında da içeriği en kısa olan sayfanın altında kocaman bi boşluk. Çok boşluk iyi değil tasarımda... Lan o kadar olay yapmışınız, programlamanın programını yazmışsınız, e eşşekler, bi, içeriğine göre boyutunu ayarlayan iframe mi yapamadınız... Dedim. Çünkü çok araştırdım, kesin olmalıydı bu, ama yok. Java Script ile sayfanın içeriğini önceden tahmin ettirmeye çalışıp ondan sonra iframe boyutunu vermeye kasmalar, resim ve yazı miktarına göre ortalama maksimum değerler verdirmeye çalışmalar, neler neler. O yüzden uzun zaman boyunca hiç istediğim gibi web tasarımları da yapamadım aslında. Ne güzel olurdu içeriğe göre sayfa içinde kendi boyutunu ayarlayabilen pencereler, çerçeveler.

En son Jesse James Garrett diye bi eleman çıkıp 2005 Şubatında bu probleme çözüm bulmayı akıl edebilmiş. Java Script'le XML'i birleştirmiş, ki ikisinden de zerre anlamam, Ajax (Asynchronous JavaScript and XML) çıkarmış ortaya. Pek güzel etmiş de çok geç etmiş. Netin doğuşundan bu yana harcanan o kadar fazla enerji nereye gitti? Nükleerler deli gibi çalıştı. Web tasarımcıları o kadar niye boşuna kastılar. Tek sayfa içinde olsun bitsin herşey ama düzenli de olsun diye kaç takla attık, 100'lerce ayrı sayfa yaptık sırf bu olay olsun diye. Jesse'ye sevgiler saygılar, Web 2.0'ın babası ilan ettim kendisini. Ha browser entegrasyonu zormuş zartmış zurtmuş bilmem. Yapan nası yapıyo (Bkz. Firefox), siz de yapın anacım. Microsoft Java işini Sun'ın elinden almaya kalkıp bi saçma sapan Virtual Java Machine gibi adı bile nerdeyse konmasa daha iyi olacak bişeyler çıkardı, suları bulandırdı, o yüzden entegrasyon problemi yaşandığını düşünmekteyim. Sun'ınkini kuruyorum, başka bişeyler eksik, Microsoft'unkini kuruyorum, o tümden berbat. İkisini de kuruyorum, birini seç diyo. Kurcalarken en son ikisini birlikte çalıştırmayı becerdim de hallettim :) Daha sonra Firefox kendi Java'sını da yanında getirince gerek kalmadı hiçbirine.

Ha Ajax sadece boyutunu kendi ayarlayabilen bi iframe midir? Değil tabi, binlerce mevzusu var, ben en çok kullanıldığı gözüme çarpan alan olarak iframe ile bütünleştirdim sadece. Yoksa www.meebo.com gayet güzel Web Msn/Icq/Aol/Yahoo Messenger hizmetleri de verebilmekte Ajax sayesinde.

Biraz da aslında yıllarca monitör karşısında radyasyon üstüne radyasyon yiyip de şu olayın bu kadar geç çıkarılmasına olan protestomdur Ajax'tan kaçmam. Kaçamadık tabi, geldi yakaladı :) Inline Frame olayından Ajax'a kasmaya başladım bakalım. Yalnız Dynamicdrive örneklerini geliştirmekle başladım sadece. Lazım olanlara kasıyorum. Belki blogda bi güzellik, tatlı bi değişiklik de yapabilirim, belli mi olur. Kafamda bişeyler beliriyo ufak ufak kullandıkça. Ama Callypsso tarzı projeler falan bize ters şimdilik :) Js çok gerilerde kaldı zaten, onu öğrenmeye kassam millet dönüyo olcak. Silverlight diye bişey çıkarmışlar bi de, ne olduğunu tam bilmiyorum ama ona mı kassak acaba? Microsoft işi. Yok. Ajax yetsin şimdilik.

« Sonraki               
Şanssız zamanlar
               Önceki »
Falları Unisex Yapın*


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3263   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ420   
  • VİDEOLAR791   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ118   
  • OYUNLAR114   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR305   
  • İLGİNÇ BUNLAR289   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ240   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .