. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
Air-Transporter

Paylaşayım
#346 | OYUNLAR | 21 Aralık 2010 Salı, 16.58Hiç balık tuttunuz mu?.. Hmm.. Ben tutmadım ama balık tutmak keyifli bişey bildiğim kadarıyla ve o keyfi veren bi oyun var karşınızda. Helikopter falan filan, ne alakası var diyenler olabilir ama herşeyden önce taşıyacağımız ürünlere geçirdiğimiz kancalar bunu doğrular nitelikteyken o havayı da oyunun sonlarına doğru gerçekten alacağınıza eminim. Hem de hiç balık tutmamışken :) Diye hızlı bi girişle başlıyorum oyunu tanıtmaya.

Öncelikle resme tıklıyor ve oyuna Inspirit farkıyla başlıyoruz. Inspirit'in farkı şu ki sağ üstten "full screen" seçerek oyunu tam ekran oynayabiliriz. Çok fazla ekran kartı desteği istemeyen bi oyun. İlk defa oynayacaklar için kafadan 5-10 saat yiyecektir :) Oyunu bahsettiğim yerden tam ekran yaptıktan sonra açgözlülük yapıp "Browserı da tam ekran yapayım" diye düşünenler için kötü bi haber var, navigasyon sisteminden kaynaklı bir problem nedeniyle ekran kayıyor. "Navigasyon sistemi" dedim diye gözünüz korkmasın, zira shifte basılı tutarak oyun ekranı içinde sağa sola bakabilmekten başka bi olayı yok. Ama ne yazık ki tam ekran yaptığımızda problem yaratıyor.

Bir fizik oyunu olan Air-Transporter'da kargo helikopteriyiz. Görevimiz ise bazen bir kargoyu alıp bize gösterilen yere düzgün bir şekilde yerleştirmek. Düzgün derken, altı üstüne gelmeden yerleştirmek yeterli. Tabi çok da ayrık koymamak lazım. Aldığımız kargoyu koymamız gereken yerler şeffaf bir şekilde belirtiliyor. Bazen aldığımız su tankını denizden doldurarak orman yangınını söndürmek. Bazen de 3 dakika içinde yeşil ışık yanınca harekete geçecek olan gerizekalı arabayı sulara gömülmekten kurtarmak. Bunu ise 3 dakika dolmadan bir köprü kurarak yapabiliyoruz.

Tam ekran yaptıktan sonra müziği kapatmak benim tercihim. Zira fazla sesli geldi. Music: Off yapıyoruz. Sound: On olarak kalsın, zira tepedeki göstergelerden sol alttaki gösterge gaz durumumuzu gösteriyor. Gazın bitmesi, bölümün de bitmesi anlamına geliyor. 100 birimden başlayan gaz 20'ye geldiğinde uyarı vermeye başlıyor. Geri doldurmak için kalkış yaptığımız alana dönüp konmak gerekiyor. Sonra tekrar devam ediyoruz.

Oyunun klavye kontrolleri başta karışık gibi görünse de alıştıktan sonra gayet kolay geliyor. Kolayın haricinde ayrıca, olması gerektiği gibi dizildiği de dikkatinizi çekecektir. Q-W-E ile kancalarımızı çekiyoruz. W ikisini birden, diğerleri de sağ ve sol kancaları ayrı ayrı çekiyor. Bi alt sırası olan A-S-D ise kancaları indirmeye yarıyor. Yine ortadaki ikisini birden indirirken A sol, D sağdaki kancayı indiriyor. En alt sıra Z-X-C ise kancaları, taktığımız kargodan çıkarmamızı sağlıyor. Ayrı ayrı kancaları takıp çıkarmak ise gereksiz değil zorunlu olacak bi yerden sonra ve aynı zamanda oyuna gayet keyif katıyor. Yön tuşları da helikopteri yönlendirmek için gerekliyken space tuşu ise sarkıttığımız kancaların iplerinin birbirine eşit konuma getirme işini yapıyor.

Mouse ile oynamak isteyenler fazlasıyla zorlanacaklar, zira mouse ile daha hızlı hareket edebiliyoruz ancak hızlı hareket de oraya buraya çarpmamızı, pervanenin bi taraflara değmesini kolaylaştırıp aldığımız kargoyu yerine koymamızı fazlasıyla zorlaştırıyor.

Bununla birlikte bazı bölümlerde biraz üçkağıtçılık yapmak gerekebilir. Yakıp kulenin arka tarafına atmamız gereken bir kargo için mancınık kullanmak yerine savurarak atabiliriz. Bölümlerde ne yapmamız gerektiği bazılarında hiç yazı olmamasına rağmen net anlaşılır biçimde. Ama dediğim gibi, biraz kafa da çalıştırmak gerekebiliyor bazen, veya 10 saniyelik bölüm için 20 dakika uğraşmak ve sonuçta bi yerlere çarpıp delirmemek içten bile değil.

Bu oyun için son bölüm olarak düşündüğüm bi tarz vardı. Ne yapacağımızın çok açık olduğu ancak uzun süren, dikkatli olmazsak yarım saatlik uğraştan sonra durduk yere bölümü baştan oynamamızı gerektirecek bi tarz. Zira öyle bi bölüm bu oyuna çok yakışacaktı. Son bölüme geldiğimde tam düşündüğüm şeyle karşılaşınca gayet mutlu oldum. Aklınıza gelecektir bi süre oynadıktan sonra büyük ihtimalle, ama ben şimdi heyecanını bozmak istemem. Yalnız ondan daha çok 9'uncu bölümü sevdim. Yavaş bi şekilde karadan uzaklaşan gemideki 9 parça yükü gemi 700 mile ulaşmadan dar bi alana toplamamız ve uygun şekilde dizmemiz gerekiyor. Alıp alıp attığımız dar alanda ise ilk yerine koymamız gereken kargonun altlarda bi yerde olduğunu görmek, onu çıkarmak için uğraşırken de gazın bitme sesiyle irkilmek dişleri biraz gıcırdatmak için bire bir :) Bölümü bitirdikten sonra ise alınan keyif, paha biçilemez :P

Bir not: Herhangi bir kargoya bir kancamızı taktıktan sonra diğer kancayı başka bir kargoya takmamıza izin verilmiyor. Aynı kargonun diğer tarafına takabiliyoruz sadece ki bu güzel bir özellik olarak karşınıza çıkacak birkaç bölüm oynadıktan sonra.

İyi oyunlar.

----------------
Unutanlar için not: Oyun için yazının başındaki resme tıklıyoruz.

« Sonraki               
Firefox 4 - Beta 8
               Önceki »
Zaytung esintileri


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3248   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ419   
  • VİDEOLAR787   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ117   
  • OYUNLAR112   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR300   
  • İLGİNÇ BUNLAR289   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ238   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .