. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
Yeni dizim: Criminal Minds

Paylaşayım
#723 | SİNEMA-DİZİ | 12 Aralık 2011 Pazartesi, 15.18

Birkaç hafta öncesinde Steve Carell ayrıldıktan sonra tadı tuzu kalmayan The Office'i izlemeyi bıraktım. Çarşamba ve Pazar günleri izlediğim dizi yoktu. Cuma gününden de The Office'i çıkardım. Çoğu dizi de sezon arası tatiline, bazıları da Noel tatiline girmiş durumdalar. Yeni birşeyler izlemek lazımdı. Terra Nova? Çok basit geldi. Doctor Who? İngilizce'nin soğukluğu ve 2 ana karakter... Üstüne üstlük, uzun zamandır var, yetişmek lazım ancak bu koşullarda yetişilebilecek bi dizi gibi durmuyordu. Dizi arayışlarım devam ederken şu sıralar Fox Tv'de yayınlanan "Var Mısın Yok Musun"a takılır oldum birkaç kez. "İşalla kırmızı çıkar, yok mavi hissediyomuş kırmızı hissediyomuş, manyak mısınız siz ya napıyonuz, saymayın bari o kadar bekledi. Reklam da girdi, O Hamdi Bey'in ben..." diye küfürler ederek gayet keyifle izleyip bitirdikten sonra :P başlayan Criminal Minds dikkatimi çekti. Zaten dikkatimi çeken bi diziydi listelerde gördükçe ama hiç karşılaşmamıştık. Biraz baktım ve derinliği olan bi dizi olduğuna karar verdim.

Bi kere kadro, tanınmış değilse de karizma duran ve gayet hoş oynayan arkadaşlarla donatılmış. 2005'te başlayıp şu an 7'nci sezonunu sürdüren bir dizi kendisi. İlk bölümler için bile kullandıkları efektlerin, rolün, mekan ve kostüm tasarımlarının kalitesini gördüğümde karar vermek için tek şey vardı. Olay tamamen kaçmaca kovalamaca üzerine mi? E tabi ki izlemiycem öyle bi durumda.

Olayımız FBI. Suçluları araştırıyorlar, buluyorlar falan filan, sahaya da çıkıyorlar çoğu zaman ancak bir CSI dizisiyle House M.D. karışımı gibi düşünebilir ikisini de izleyen arkadaşlar. Dizi tamamen suçlu davranış profili üzerinde dönüyor. Suçu işleme şeklinden, yönteminden, zamanından ve mekanından yola çıkarak bir suçlu profili oluşturuluyor, ve dizi boyunca o profil gerek ek bulgular, tanıklar; gerekse gözden kaçanların tekrar izlenmesi yoluyla geliştirilerek suçluya ulaşılıyor. İlk bölümlerde "Patika Katili"nin, kurbanlarını patikalarda öldürmesi, her tarafı dökülen bir kamyonet kullanması ve şimdi burada söylemeyeceğim bazı ekstra verilerden, basit bir işte çalışıp yüksek ihtimalle şiddetli kekemelik problemi olduğuna ulaşmaları, şahsen ağzımı açık bıraktı. Ayrıca kim bilebilir bombalar yaparak insanları öldüren katillerin yarısından fazlasının ilk bombalarını yaparken öldüklerini? O yüzden birileri bomba nedeniyle ölmüşse herşeyden önce bombayı kendisinin yapıp yapmadığının elenmesi ve sonra bombayı yapanın araştırılması gerektiğini? Suç dizileri ve filmleri izleyen arkadaşların çoğu bilirler ki çocuk kaçırma olaylarında ilk 24 saatten sonra çocuğun ölmüş olma ihtimali neredeyse kesindir. Ama genel verilere göre ilk 1 saat içinde yüzde 35'inin öldürüldüğünü, sonraki 3 saat içinde de yüzde 75'inin öldürüldüğünü ve aslında kaçırıldıktan sonraki 24 saat boyunca canlı kalabilen çocuk sayısının çok az olduğunu kim bilir? Ya da zehirleme vakalarında radikaller, şantajcılar, şakacılar ve intikamcılar olmak üzere dört çeşit saldırgan olduğunu ve şakacılar dışındakilerin, daha büyük bir hedefe saldırmadan önce ellerindeki zehiri küçük gruplar üzerinde denediğini; ama bunun, kişi daha büyük gruplar üzerinde deneyene veya yakalanana kadar bilinemeyeceğini kim bilir? Peki bunları bilmenin kime ne faydası var?.. :) Ben gayet keyif alıyorum şahsen :) Dizinin 7'nci sezonunda olduğunu söylemiştim ancak ilk sezonundan bir fragman koyuyorum. Bu arada bulabildiğim en kaliteli ilk sezon fragmanı buydu, dublajsız ancak Yunanca altyazı içeriyor, idare edin. Bi de Almanca dublajlısı vardı zira :)


« Sonraki               
Devam mı daha: Men In Black 3
               Önceki »
Klasik: Suratı top çeken çocuk


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER3275   
  • YAZILAR FALAN337   
  • SİNEMA-DİZİ421   
  • VİDEOLAR795   
  • MÜZİK247   
  • HAYVANLAR209   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ119   
  • OYUNLAR114   
  • TROLL-MİM-CAPS120   
  • GÜZELLER73   
  • ALINTILAR309   
  • İLGİNÇ BUNLAR289   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ242   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .