. . . . . . . . . .

~ Serkan & Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanı için tıklayın ~
2012'nin iddialı animesi: Another / Başka

Paylaşayım
#852 | SİNEMA-DİZİ | 4 Mart 2012 Pazar, 18.04

Death Note, Evangelion, Elfen Lied, School Days, Angel Beats!, biraz Naruto haricinde çok fazla anime dizi kültürüm yok :P Hafta içinde 20 tane dizi izlerken pek vakit olmuyor onlara :) Film anime olarak ise Vampire Hunter D'yi çok sevmiştim. Matrix'in öncesinde yapılan, Wachocski'lerin "Esinlendik" dediği ama insanlara, enselerindeki bir girişle bilgi yüklenen (Yok artık!) ve herhangi bi konuyu (Karate gibi mesela :)) anında öğrenebildikleri anime film olan Ghost in the Shell yine gayet ilgimi çekmişti. Bence, dizi olanları izlemek daha keyif verici bi aktivite olduğu için daha çok onlara yöneldim. Bleach, Naruto ve Evangelion'u önerenlerin aksine ben anime dizi izlemek isteyenlere önce 11 bölümlük kısa bi dizi olan Elfen Lied'ı, devamında ise vakit kaybetmeden 40'a yakın bölümü olan Death Note'u öneriyorum. Bu girdimden sonra onları da inceliycem, zaten çok ilginç bi şekilde, ikisi hakkında da hiçbirşey görünmüyor veritabanımda. Mutlaka yazmış olmam lazım ama tekrar bi kontrol edeyim.

Gelelim Another'a. İddialı derken, çizimlerindeki detaylarından açılış ve kapanış şarkısına, konunun ilginçliğine ve işlenişine dikkat çekmek isterim: 1998 ilkbaharında Sakakibara Kouichi isimli bir genç farklı bir okula nakil olarak gider ve gider gitmez de sınıfında hissettiği korku dolu atmosfer karşısında bir takım şüpheler beslemeye başlar. Özellikle de göz bandı takan, kendini herkesten soyutlamış gibi duran, kendi köşesinde hep resimler çizen, güzel mi güzel Mei Misaki isimli kız ilgisini fazlasıyla cezbetmiştir... Tabii bilmediği şeyler vardır.*

Konuyu biraz daha açacak olursak; Misaki'nin hikayesini biliyor musun? 9C sınıfından Misaki. 26 yıl önce meydana gelmiş. Yedinci sınıftan beri çok popüler bir öğrenciymiş. Zekiymiş, güzelmiş ve çok sevilen bir kişiliği varmış. O yüzden de hem öğretmenler hem de öğrenciler ona taparlarmış. Ama dokuzuncu sınıfın hemen başında, Misaki ölmüş. Bir kazaymış diye duydum. Elbette bu durum karşısında herkes büyük şaşkınlık yaşamış. Ta ki birisi bir şey söyleyene dek... Parmağını Misaki'nin sırasına doğrultmuş ve: "Misaki orada oturuyor. Misaki ölmemiş ki." demiş. Çocuk elbette numara yapıyormuş. Ama o zamandan sonra da C sınıfı sanki Misaki hâlâ hayattaymışçasına davranmaya devam etmiş. Mezun olana dek de rol yapmaya devam etmişler. Hatta mezuniyet töreninde müdür her şeye Misaki'yi de dahil etmiş. Hikayenin devamında da...** Ve dizi başlıyor :)

Bu bölümü altyazıdan aldım. Görüldüğü üzere altyazıları özenle hazırlanıyor. ASS formatı kullanılıyor ki bu şekilde yer yer font değişiklikleri, altyazının nerede görüntüleneceği, dış çizgisi vb. onlarca özelliğe de erişilebiliyor. Mesela Kouichi'nin telefonu çaldığında telefonda bir takım Japonca karakterler görüyoruz ama hemen altında "Babam" yazıyor, telefonun ekranında :) Diğer altyazılar gibi de videodan ayrı görünmeyip tamamen bütünleşmiş bir yapısı var. Srt ve Sub yerine gayet tercih edilebilir bir format. Yalnız izlemek için BsPlayer veya GomPlayer yerine Media Player Classic tercih edilmeli, pek başarılı değiller bu altyazı formatıyla zira. Videonun kendisinde de bozulmalar meydana geliyor çünkü. Fragmanımız ise...----------
* Divxplanet
** Dizinin ilk 2 dakikasında anlatıcı tarafından anlatılıyor


Etiketler: anime another


« Sonraki               
Elfen Lied: Animeye başlama adımınız
               Önceki »
Castiel?.. Supernatural S07E16 promosu...


Geçmişteki Günlerden...

  • TÜM KATEGORİLER2493   
  • YAZILAR FALAN262   
  • SİNEMA-DİZİ374   
  • VİDEOLAR791   
  • MÜZİK244   
  • HAYVANLAR160   
  • BİLİM-TEKNOLOJİ113   
  • OYUNLAR95   
  • TROLL-MİM-CAPS1   
  • GÜZELLER36   
  • ALINTILAR186   
  • İLGİNÇ BUNLAR160   
  • TARİH GÜNLÜĞÜ71   

Serkan&Blog 2005'ten itibaren kendi çapında bir blog girişimi olup blog hizmeti sunan sitelerin aksine tasarım, tema ve kodlamasının tümü yazarına aittir. Onlarca gereksiz apiyle, reklamla siteyi boğmak yerine kolay okunabilir / gezilebilir bir blog sunmak gibi bir derdi vardır. Site sahibi tekil girdilerin altlarında bulunabilecek yorumlar için sorumluluk kabul etmez, yorumların tüm sorumluluğu yazarına aittir.
Serkan&Blog © 2005 - 2019
Serkan&Blog'un 1 girdi için oluşturulmuş seyirlik versiyonundasınız. Sitenin geri kalanına ve diğer yazılara ulaşabilmek için başlığa, bu alana veya kategori isimlerine tıklayın.
 
. . . . . . . . . .